14 Nisan 2019, Pazar

LED dünyasında farklı tanımlar ile karşılaşıyoruz. Herkesin dilinde olan bu tanımları merak edenler için Power LED’in ne olduğunu açıklıyoruz.

Aydınlatmada kullanılan yüksek ışık ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş 0.5 W ve daha fazla elektrik tüketen LED ışık kaynaklarını Power LED (güç LED’leri) olarak adlandırıyoruz.

LED’lerin kullanım geçmişine baktığımızda işaret ışığı olarak kullanıldığı dönemlerde genellikle 20 mA olarak üretilmekte olduğunu görürüz. Harcadığı güç olarak kabaca bir hesaplama yaptığımızda beyaz LED için 0.065W civarı tüketim ortaya çıkar.

LED’lerin bu düşük güç ile aydınlatma armatürlerinde kullanımı mümkün olmadığı için, bir aydınlatma armatüründe düşük güçlü LED’lerden fazlası ile kullanmamız gerekmekte. Bu durum ise hem işçiliği hem de maliyeti artırmaktadır. Aydınlatma sektöründe bu durum ile karşılan üreticiler ise müşterilerin taleplerine göre farklı yapılarda LED’leri müşteri beğenisine sunmaktadır.

Güç LED’lerinin avantajları:

Daha iyi tasarlanmış termal yapıları ile, ısıyı kolayca dışarıya atabilme, uzun ömür, aynı pakette daha fazla lümen ve verimlilik sağlamaktadırlar. Kullanıcıya sağladığı en önemli kolaylık ise tek noktadan çıka ışığın optik sistemlerle daha iyi yönlendirilmesidir. Bunun yanı sıra sağlamlık, küçük ebat, yüksek dayanıklılık ve güvenirlilik öne çıkan özellikleridir.

Güç LED’lerinin dezavantajları:

Yüksek güç tükettikleri için verimlilikleri düşük güçlü LED’lere göre daha düşük olabilir. Aynı güç miktarları için LED maliyeti yüksektir, ancak çevre elemanlar hesaplandığında bu dengelenmektedir. Aynı pakette yüksek güç tüketiminden dolayı daha iyi ısıl denetim sistemi gerektirmektedir.

Uygulama Alanları

Bugün Güç LED’leri el fenerinden, büyük alan aydınlatmaları dahil her alanda kullanılması uygundur ve kullanılmaktadır. Asıl olan güç LED’leri ile armatür tasarımlarının daha kolay ve kullanım alanının geniş olmasıdır.

 

Kaynak: http://www.ledportali.com/

Wone Lighting