14 Nisan 2019, Pazar
Park ve Bahçe Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Noktalar
 

Yaşam alanlarının aydınlatılması ile ilgili çalışmalar LED teknolojisinin gelişmesi ile ivme kazanmaya başladı. Park ve bahçeler estetik ve güvenlik açısından aydınlatılmalıdır.

Estetiğin yansıması olan bahçelerde aydınlatmanın koordinasyonunu sağlayan unsurlar; yollar, ağaçlar, çalılıklar, çiçek tarhları, yapay gölet ve havuzlarla, çeşmelerdir. Farklı aydınlatma ürünleri ile aydınlatılan bu unsurlar gece görüntüsüne şıklık katan ürünler arasında gelir. Park ve bahçelerde yukarıda belirtilen objelere aydınlatma yapılacaksa bu öğelerden hangisinin vurgulanacağı ve bu öğelere uygun aydınlatmanın yapılacağı belirlenmelidir.

Taş kaplı ve yeşilliklerin olduğu bir girişiniz varsa kısa direkli ya da göz almayacak şekilde yere gömme armatürler ile belirginleştirilmelidir. Işık tarhlarını ise RGB kısa wallwasher ve benzeri ürünler ile renklendirebilirsiniz.

  • PARK VE BAHçE AYDINLATMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Dost sohbetlerinin gerçekleşeceği, çocuklarını oyun alanı olan bahçelerinizde bu alanların kullanıma dikkat edilerek armatürler yerleştirilmelidir. Bahçelerde kullanılacak olan armatürlerde kamaşmayı önlemek için armatürün önüne filtre takılmalıdır. Bahçe aydınlatmasında mekana hakim renklerin en iyi renksel geri verimini elde etmek için LED’li ürünler kullanılmalıdır.

Seçilecek olan armatürün bitki boyut ve dağılımları göz önüne alınmalı ve ışık kaynakları da(ampul cinsleri)uygun seçilmelidir.

Eğer ki bahçenizde yüksek ağaçlar varsa bu ağaçların görünümünü artırması için projektörler tercih edilmelidir. Ağaçların etrafını aydınlatmak için ise IP65 koruma sınıfına sahip çim spotlar tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken düğer unsur ise ağacın çapına ve ışığın çizgisel veya yayvan olması isteğine göre aydınlatma armatürüne değişik reflektörler takılması gerektiğidir.

 

Wone Lighting