14 Nisan 2019, Pazar

Hakkında çeşitli bilgilerin paylaştığı LED’ler hakkında kaliteli ve doğru bilgileri sizinle bugünkü yazımızda paylaşacağız.

1. LED (Light-Emitting Diode) veyahut "Işık yayan diyot” olarak bilinen bu yapı bir tür katı hal aydınlatıcıdır. Bu mühendislik harikası yapı yarı iletken kullanarak elektrik enerjisini ışığa dönüştüren bir elektronik devre elemanıdır. LED ‘in temel yapısı bu strateji üzerine konumlanmıştır. LED lambalar klasik akkor lambalara kıyasla 6-7 kat daha fazla kullanışlıdır.

2. Kaliteli ve iyi nitelikli bir LED (Power LED) lambası 25.000 saat gibi çok uzun ömre sahip olabilmektedir. Bu durumu şöyle açıklığa kavuşturalım; mevcut LED lambanızı 7 gün 24 saat gerilim kaynağına bağlı tutarak çalışır vaziyette bırakırsanız, bu LED lamba sizi yaklaşık 3 yıl aydınlatabilir. Durum değerlendirmesi yapıldığında LED lamba klasik bir lambaya göre yaklaşık 25 kat daha uzun ömürlüdür.

3. Herkesin bildiği gibi klasik lambalarda ışığı oluşturmak için harcanan enerji, toplam ihtiyaç duyulan enerjinin yaklaşık onda bir kadardır. Buna neden olan etmen ise lambaya aktarılan enerjinin %90’ının ışığa dönüşmeden önce ısıya dönüşmesi. Yani lambanıza ulaşan elektrik enerjinin yalnızca %10'u ışık üretimini sağlamakta. Geriye kalan %90'lık kısım bir nevi size yarar sağlamayan boşa giden kısımdır. Yeni nesil LED lambalar ile bu enerji kaybı en aza indirilmektedir.

 

Wone Lighting